• info@yasam-saglik.com
  • 0533 194 09 56

Yatak Yarası Nedir?

Yatağa Bağımlı Yaşayan Hastalarda Karşılaşabileceğimiz En Büyük Tehlike : Yatak Yarası Halk arasında dekübit yani bası yarası olarak da bilinmektedir.Bası yarası hastalarının vücudunda özellikle kemik çıkıntılarının olduğu yerlerde basınç ve sürtünmenin sebep olmasıyla , dokunun oksijensiz kalması ve buna bağlı olarak doku hasarı oluşması olarak tanımlayabiliriz.

Yatak Yarası Oluşumunu Hızlandıran Etmenler Nelerdir?

-Uygun hasta yatağı kullanılmaması -Belirli aralıklarla hastaya pozisyon verilmemesi -Dolaşım yetersizliği -Yetersiz ve dengesiz beslenme -Hastanın bakımını ve takibini yapan bireyin yeterli bilgiye sahip olmaması -Hijyen kurallarına gerekli özenin gösterilmemesi -Kronik rahatsızlıkların bulunması (kanser ,diyabet ,felç..) Bir iki haftalık tedavi sürecinde tamamen düzelebilen yatak yaralarının yanısıra çok uzun ve meşakkatli süreçlerde bilinçli ve tedbirli hareket edip oluşabilecek yaraları en aza indirmek mümkündür.

Yatağa Bağımlı Hastarın Bakımına Yönelik Öneriler

*Günlük olarak deri görünümü analiz edilmelidir. *Özellikle kemik çıkıntılarının olduğu basınç altındaki bölgeler desteklenmelidir. *Hafif kızarıklıklar bile dikkate alınmazsa bakımı çok zor yaralar gelişebilir. *Günlük alınması gereken sıvı miktarı mutlaka alınmalıdır. *Bol proteinli ve kalorisi yüksek olan yiyecekler ile beslenilmelidir . *Hastaya en uygun yatak seçimi yapılmalıdır . *2-3 saatlik periyotlarla pozisyon değişimi yapılmalıdır. *Cilt oldukça temiz tutulmalıdır.Çok aşırı kuru yada ıslak olmamalıdır. *Hastanın altı kirlendiğinde hemen temizlenmelidir. *Cildin nemini koruyan bakım kremleri ile desteklenebilir.
Call Now Button