• info@yasam-saglik.com
  • 0533 194 09 56

Vac Tedavisi

Vac tedavisi yaraların iyileşebilmesi için yıllardır kullanılmaktadır. Geçmeyen ve geç iyileşen yaralar için kullanılan bu yöntem VAC cihazı ile yapılmaktadır. Vakum tedavisi olarak da bilinmektedir. Özel yaşam sağlık merkezi olarak vac tedavisi hizmetini vermekteyiz. Narkoz kullanımı için uygun olmayan ve riskli durumda olan hastalar için yapılmaktadır. Bu tedavi ile yaralar kolay bir şekilde hızlıca iyileşebilmektedir.

VAC Tedavisi Nasıl Yapılır?

VAC aleti içerisinde bir sünger, tüp ve rezervuar bulundurmaktadır. Basınç yöntemi ile yara üzerinde bu tedaviyi gerçekleştirmekteyiz. İlk olarak yaranın üzerine şeffaf bir film tabakası yerleştiririz. Bu sayede yaranın dış ortam ile ilişkisi kesilir. Tabaka yerleştirildikten sonra vac cihazını yaranın üzerine getirerek basınç seviyesini ayarlarız. Verilecek basınç seviyesi ayarlandıktan sonra vac tedavisi yapılmaktadır. Vac tedavisi ile kan akımı artırılır ve bu sayede yaralar iyileşir. Bu tedavi yöntemi her yara üzerinde yapılmamaktadır. Yaraların durumuna göre vac tedavisinin yapılıp yapılmayacağını karar vermekteyiz. Genellikle çukur veya oyuk şeklindeki yaralar üzerinde tedavi uygulanabilmektedir. Tedaviden yaklaşık 3 gün sonra yara üzerinde gözle görülür derecede bir iyileşme görülebilmektedir. Tedavinin süresi ise yaranın durumuna göre değişmektedir. Az hasarlı yaralarda birkaç seansta iyileşme görülebilirken çok büyük yaralarda iyileşme daha uzun sürede görülebilmektedir.

VAC Tedavisinin Etkileri Nelerdir?

Vac tedavisinin birçok etkisi bulunmaktadır. Bu tedavi hücreleri iyileştirir ve granülasyon adındaki dokunun oluşmasını destekler. Aynı zamanda hücrede bulunan ödemin atılmasına yardım eder. Yarada bulunan sıvının drenajını sağlar. Kanlanmayı artırır. Hücreleri besleyerek yaraların kolayca ve hızlıca iyileşmesini sağlar. Son olarak ise enfeksiyon riskini azaltır.

VAC Tedavisi Hangi Yaralarda Kullanılır ve Hangi Yaralarda Kullanılmaz?

Bu tedavi şekli her yara üzerinde etkili olmamaktadır. VAC tedavisini felep, akut, kronik, travmatik, enfekte olan, cerrahi yaralar, diyabetik yaralar, şeker yaraları, tekrarlayan yaralar, ülser, akıntılı yaralar ve yatak yaralarında kullanmaktayız. Bu tip yaralarda VAC tedavisi rahatlıkla kullanılmaktadır. Fakat tedavisi yapılmamış olan osteomiyelitler, vaskülatürler, keşfedilmemiş olan fistüller, anastomatik bölgeler, malignite, pediatrik ve yeterli derecede beslenmeyen hastalar için kullanımını yapmamaktayız. Bu tip yaralarda başka alternatif yollar aranmaktadır.
Call Now Button