• info@yasam-saglik.com
  • 0533 194 09 56

Sünnet

Erkek bireylerde, sağlık açısından enfeksiyon kapmaması adına penisin ucundaki fazla derinin operasyonla alınması işlemine sünnet denir. Günümüzde Orta Doğu başta olmak üzere birçok ülke, artık sünnet yaptırmaya başlamıştır. Ayrıca, bu işlem erkek birey yetişkin olmadan önce yapılmalıdır ki, çocuk hastalıklarının birçoğunun önüne geçilebilsin ve ilerleyen zamanlarda kronik bir hastalık oluşturmasın. Örneğin; tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilmektedir. Böyle durumlarda bu işlem kaçınılmazdır. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde cinsel hastalıklara yakalanmaması için de bu işlem önem arz etmektedir. Ancak bu işlemin, eğer çocuk için hastalık gibi faktörleri ortadan kaldırmak adına acilen yapılması gerekmiyorsa, 2 ile 6 yaş arasında yapılmasını uzmanlar psikolojik açıdan uygun bulmamaktadır. Bebekken ya da 6 yaş sonrası sünnet için ideal yaş aralıkları olarak bilinmektedir.

Yanlış Yapılan Sünnet Hangi Problemlere Neden Olur?

Sünnet, basit ve risksiz bir operasyon değildir.  Bu sebeple işinin ehli kişilerin, yani uzmanların bu işlemi gerçekleştirmesi önemlidir. Hatalı yapılan operasyonlarda, penisin ya da idrar torbasının zarar görmesi gibi ilerleyen dönemlerde tehlike yaratabilecek ihtimaller bulunmaktadır. Bunların birçoğu sonradan düzeltilebilir ancak yine de tekrar bir ameliyat heyecanı, psikolojik olarak hem çocuğu hem de aileyi yormaktadır. Bu noktada Özel Yaşam Sağlık Merkezi, operasyon öncesinde aileye gerekli bilgileri vermektedir. Ameliyat ise, bünyesinde bulunan uzman kişilerce yapılmaktadır. Özel Yaşam Sağlık Merkezi, operasyon öncesinde de, sonrasında da aileye ve çocuğa destek olmaktadır.

Operasyon Öncesi, Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesinde, kan sulandırıcı ya da başka bir ilaç kullanımı varsa doktora bildirilmelidir. Ayrıca aile bireylerinden herhangi birinde kan hastalığı varsa yine operasyon öncesi mutlaka söylenmelidir. Çocuk, operasyondan en az 12 saat önce hiçbir şey yememeli ya da içmemelidir. Ayrıca çocuğun nezle ve grip dahi olsa herhangi bir rahatsızlığı varsa, işlem ertelenmelidir. Operasyondan 6 ya da 7 saat sonra ağrı olabileceği için doktorun verdiği ağrı kesiciler, yine doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Sünnet sonrasında çocuk, en az 6 ya da 7 gün dinlenmeli ve ani hareketler yapmamalıdır. Aynı zamanda krem veya pomat verildiyse bunlar mutlaka kullanılmalıdır. Çocuk, sünnet olduktan 24 saat sonra suya girebilir, banyo yapabilir.
Başta idrar yolu enfeksiyonu riskinin azaltılması olmak üzere birçok faydası bulunan sünnetin steril ortamda ve alanında uzman hekimler tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Sünnet basit bir cerrahi işlem gibi görünse de, operasyon sırasında yapılacak küçük bir hata çocukta kalıcı sorunların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Sünnet yaptırma sıklığı tüm dünyada yaygınlaşıyor Erkek çocuklarda penisin ucunu çevreleyen derinin alınması işlemine sünnet adı verilmektedir. Sünnet, inançlarımız ve sosyal yönü dışında bilimsel olarak da önerilmektedir. Sünnet derisinin pipi başına yapışık ve dar olması durumunda, idrar yapmada zorluk ve bazen idrar yolu enfeksiyonu görülebilmektedir. Ayrıca, sünnet olmamış erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve penis kanseri riskinin arttığı bilinmektedir. Sünnet olmamış erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanseri daha sık görülmektedir. Sünnet sonrası idrar yolu enfeksiyonu riski azalmaktadır. Bu bilimsel veriler ışığında, dünyada sünnet yaptırma oranında giderek artmaktadır.  İdrar yolu enfeksiyonu, pipi derisi iltihabı, pipi ucunda balonlaşma ve zorlanarak işeme veya bazı böbrek ve idrar yolu hastalıklarında erken sünnet önerilmektedir. Çocukların sünnet öncesinde muayene edilerek; varsa sünnetle birlikte ameliyat edilmesi gereken hastalıklar ya da bazen sünnetin 1 yaşa kadar ertelenmesini gerektiren hastalıklar tespit edilmelidir. Sünnet 2 yaş öncesi ya da 6 yaş sonrasında yapılmalı Ameliyathane ortamında ve uygun anestezi ile yapılan sünnet günübirlik bir cerrahi işlemdir. Çocuğun uzun süre hastanede yatmasına gerek yoktur. İşlem sonrasında hastanede 2-3 saatlik takip genellikle yeterli olmaktadır. Sünnetin 2 yaşından önce ya da 5-6 yaşından sonra yapılması tavsiye edilmektedir. Çocukta 2-5 yaş arasında enfeksiyon ya da böbrek hastalığı varsa bu dönemde de erken sünnet yapılabilmektedir. Yenidoğan döneminde ve 6 yaşından sonra uyumlu çocuklarda, konuşulup yapılacak işlemler anlatıldıktan sonra lokal anestezi ile sünnet yapılmasında sakınca yoktur. Bunun haricinde sünnet işlemi genellikle genel anestezi ile yapılmaktadır. Günümüzde çocuk anestezisi alanı gerek teknolojik açıdan gerekse deneyim olarak son derece büyük bir gelişme kat etmiştir. Yenidoğmuş bebekler bile gerektiğinde, acil durumlarda uzun süreli genel anestezi ile ameliyat edilebilmektedir. Anestezinin erişkin hastalar için olan riskleri çocuklar için de söz konusudur. Bu nedenle genel anestezi gerektiren cerrahi işlemlerin deneyimli merkezlerde yapılması önemlidir.

Leave a comment

Call Now Button