• info@yasam-saglik.com
  • 0533 194 09 56

Sünnet

Erkek bireylerde, sağlık açısından enfeksiyon kapmaması adına penisin ucundaki fazla derinin operasyonla alınması işlemine sünnet denir. Günümüzde Orta Doğu başta olmak üzere birçok ülke, artık sünnet yaptırmaya başlamıştır. Ayrıca, bu işlem erkek birey yetişkin olmadan önce yapılmalıdır ki, çocuk hastalıklarının birçoğunun önüne geçilebilsin ve ilerleyen zamanlarda kronik bir hastalık oluşturmasın. Örneğin; tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilmektedir. Böyle durumlarda bu işlem kaçınılmazdır. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde cinsel hastalıklara yakalanmaması için de bu işlem önem arz etmektedir. Ancak bu işlemin, eğer çocuk için hastalık gibi faktörleri ortadan kaldırmak adına acilen yapılması gerekmiyorsa, 2 ile 6 yaş arasında yapılmasını uzmanlar psikolojik açıdan uygun bulmamaktadır. Bebekken ya da 6 yaş sonrası sünnet için ideal yaş aralıkları olarak bilinmektedir.

Yanlış Yapılan Sünnet Hangi Problemlere Neden Olur?

Sünnet, basit ve risksiz bir operasyon değildir.  Bu sebeple işinin ehli kişilerin, yani uzmanların bu işlemi gerçekleştirmesi önemlidir. Hatalı yapılan operasyonlarda, penisin ya da idrar torbasının zarar görmesi gibi ilerleyen dönemlerde tehlike yaratabilecek ihtimaller bulunmaktadır. Bunların birçoğu sonradan düzeltilebilir ancak yine de tekrar bir ameliyat heyecanı, psikolojik olarak hem çocuğu hem de aileyi yormaktadır. Bu noktada Özel Yaşam Sağlık Merkezi, operasyon öncesinde aileye gerekli bilgileri vermektedir. Ameliyat ise, bünyesinde bulunan uzman kişilerce yapılmaktadır. Özel Yaşam Sağlık Merkezi, operasyon öncesinde de, sonrasında da aileye ve çocuğa destek olmaktadır.

Operasyon Öncesi, Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesinde, kan sulandırıcı ya da başka bir ilaç kullanımı varsa doktora bildirilmelidir. Ayrıca aile bireylerinden herhangi birinde kan hastalığı varsa yine operasyon öncesi mutlaka söylenmelidir. Çocuk, operasyondan en az 12 saat önce hiçbir şey yememeli ya da içmemelidir. Ayrıca çocuğun nezle ve grip dahi olsa herhangi bir rahatsızlığı varsa, işlem ertelenmelidir. Operasyondan 6 ya da 7 saat sonra ağrı olabileceği için doktorun verdiği ağrı kesiciler, yine doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Sünnet sonrasında çocuk, en az 6 ya da 7 gün dinlenmeli ve ani hareketler yapmamalıdır. Aynı zamanda krem veya pomat verildiyse bunlar mutlaka kullanılmalıdır.Çocuk sünnet işleminden sonra 72 saat sonra duş alabilir.

Call Now Button