• info@yasam-saglik.com
  • 0533 194 09 56

Apse Boşaltma

Apse vücudun farklı bölgelerinde çıkabilen irin adındaki iltihaplı sıvının birikmesidir. Bilindiği üzere insan vücudunun çeşitli savunma mekanizmaları vardır. Vücuda giren zararlı bakteri ya da mantar tipli mikroorganizmalarla savaş veren vücudun savunma mekanizmasının kahramanı alyuvarlar bu savaş esnasında iltihaplı sıvının vücutta birikmesine neden olur. Biriken bu iltihaplı sıvının biriktiği yere göre farklı yöntemlerle boşaltılması gerekir. Apse oluştuğu zaman vücut ateş yükselmesi, kızarıklık, halsizlik ve ağrı gibi farklı tepkiler de verebilir. Ateşi düşürmek veya ağrıyı dindirmeye çalışmak yerine apsenin tedavi edilmesi öncelikli olmalıdır. Apse boşaltma işlemi yapılmadan önce apsenin sebebi ultrasonografi ya da bilgisayarlı tomografi ile tespit edilmelidir.

Hangi Bölgelerde Apse Görülür?

Apse bulunduğu yerle göre adlandırılır. Anal apse hastanelerde sık rastlanan bir apse türüdür. Dışkılama kanalı olan anüs mikrop kapma ihtimali yüksek olan bir bölgedir. Anüsün dışkılama anında aşırı zorlanması sonucu mikropların yerleşmesi ile anal apseler oluşur. Apse boşaltma işlemi antibiyotiklerle ya da ameliyatla gerçekleşebilir. Bir diğer sık görülen apse çeşidi kuyruk sokumu apsesidir. En etkili yöntemi ameliyat olarak bilinir ve ameliyat sonrası bir müddet antibiyotik kullanımı gerekir. Diğer sık gözlenen apse çeşidi periapikal apsedir. Ağız içi besinlerin alımından dolayı ve sürekli açık olmasından dolayı mikroorganizmaların yerleşip üremesi için uygun bir ortamdır bu yüzden ağız içinde gözlenen bu apse çeşidine de sık rastlanır. Diş etlerinde gözlenen bu apse çeşidi küçük boyutlardadır. Bu apsenin tedavisinde öncelikle apsenin yeri belirlenir daha sonra antibiyotik tedavisine başlanır gerekirse diş hekimi apseyi boşaltıp temizleyebilir. Cilt apsesi, vajinal apse omurilik apsesi gibi daha pek çok apse çeşidi vardır ve uygun muayeneden sonra tedavisine hekimler tarafından karar verilir.

Apse Boşaltma Tedavisi

Apse boşaltımı apselerin tedavisinde sık uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi uygulanırken sağlık kurallarına mutlaka uyulmalı, tedavinin uygulandığı ortam da hijyenik olmalıdır.  Gereken muayeneler yapılıp tanı konulduktan sonra tedavi yöntemine karar verilir. Apse boşaltma tedavisine karar verildikten sonra Özel Yaşam Sağlık Merkezi apse boşaltma işlemini gerçekleştirmektedir. Tedavi ve iyileşme süreleri apsenin yerine ve hastaya bağlı olarak değişebilir. Tedavi edilen bölümün 1 hafta gibi bir sürede iyileşmesi için uzman hekim kontrolü gereklidir.
Call Now Button